Fogpótlás készítésénél rendkívül fontos tényező, hogy a készülő új pótlás harmonikusan illeszkedjen az archoz és ne térjen el alapvetően a természetes fogazattól.
Mielőtt a fogászat elkezdené a fogpótlás készítését tájékozódnunk kell a páciens kívánságáról. Különösen akkor fontos ez, ha a páciens az eredetinél szebb, más formájú vagy színű fogakat szeretne. Jó támpont, ha készült minta az eredeti fogakról mielőtt kihúzásra kerültek volna, vagy létezik olyan fotó ahol láthatóak az eredeti fogak.
Nincs kellemetlenebb annál a fogászat számára, ha a frissen elkészült kerámiapótlásról lepattan a porcelán. Az ilyen munka, a továbbiakban sem az esztétikai, sem a funkcionális követelményeknek nem felel meg.
A fogpótlással a szervezethez nem szervesen kapcsolódó, idegen fogászati anyag kerül a szájba és ennek kell a különböző felépítésű és rendeltetésű szövetek között tartós funkcionális kapcsolatot létesíteni, illetve az elvesztett fogak korábban viselt terheit a maradék fogazatra vagy a nyálkahártya csontalapzatra átvinni. Ez a feladat nem oldható meg a beavatkozással érintett szövetek bizonyos fokú károsodása nélkül, mert a legjobb esetben is e szöveteket fokozott terhelés éri.
Sajnos a gyakorlatban, különösen akkor, ha valaki nem megfelelő minőségű fogpótlást visel, ennél nagyobb a károsító hatás.
A fogászat mindennapjai során gyakran találkozunk olyan fogsorokkal, amelyeknél a műfogak rágófelszíne alaposan elkopott, szinte teljesen sima. Ezek a protézisek általában nem fekszenek fel az ínyre sem tökéletesen, ezért könnyebben eltörnek.